هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

تاریخچه گردشگری

لغت گردشگری(tourism) از کلمه tour به معنای گشتن اخذ شده که ریشه در لغت لاتین turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدا و مقصد و رخش دارد که از یونانی به اسپانیایی و فرانسه و در نهایت به انگلیسی راه یافته‌می باشد.

کلمات توریست و گردشگری اولین بار به صورت رسمی در سال 1937 توسط اتحادیه ملل بهره گیری شدند اما صنعت گردشگری بسیار قدیمی تر از آن می باشد این کلمه زمانی بهره گیری می گردید که فردی به مدت 24 ساعت از شهر خود به خارج از کشور مسافرت می نمود. این کلمه همچنین شامل مسافرت های داخل کشور می گردد و حتی می توان معنی آن را به سفرهای روزانه نیز بسط داد.

گردشگری نیز، مانند دیگر فعالیتهای اقتصادی زمانی پدید می آید که عناصر ضروری در کنار هم قرار گیرند و آن را پدید بیاورند. در اینجا سه عنصر هست:

درآمد متغیر یعنی پولی که صرف خرید لوازم غیر ضروری می گردد.

وقت که صرف خرید گردد.

سازمان دهی در غالب مسکن وتسهیلات و وسایل نقلیه.

در واقع سلامت جسمانی نیز شرط می باشد و همچنین تمایل به سفر کردن، علاوه در بعضی کشورها محدودیت هایی در سفر کردن وجود داشته و یا دارد به خصوص در سفر به خارج از کشور کلمه تور در قرن هجدهم به وسیله همگان پذیرفته گردید هنگامی که گرند تور اروپا بخشی از تربیت اشرافزاده تحصیل کرده و ثروتمند انگلیسی با مردان با فرهنگ گردید. تورهای بزرگ را به ویژه جوانانی که قصد تکمیل تحصیلاتشان را داشتند برگزار می نمود.آنها به سر تا سر اروپا مسافرت کردند، بخصوص به مکان های فرهنگی و شهرهای زیبایی مثل رم، توسکانی و آلپ.

جرج سوم پادشاه بریتانیای کبیر به عنوان اولین توریست شناخته می گردد، که هر گاه بیمار می گردید تعطیلات اش را در سواحل شهر و یبموث می گذراند.

کلمه تور درقرن هجدهم به وسیله همگان پذیرفته گردید. هنگامی که گرند تور اروپا بخشی از تربیت اشرافزاده تحصیل کرده و ثروتمند انگلیسی یا مردان با فرهنگ گردید.

اکثر هنرمندان شناخته شده انگلیسی قرن هجدهم در تور بزرگ شرکت کردند. همچنین معاصرین بزرگ اروپایی این هنرمندان همانند کلود لورین. معماری، هنر و ادبیات کلاسیک همیشه تماشاچیانی را به رم، ناپل، فلورانس جذب کرده می باشد.

جنبش رمانتیک (مکتب رمانتیسم) (که شعرای انگلیسی ویلیام بلیک و لرد بایرون بیش از دیگران، الهام بخش آن بودند)، مردم را به شهرهای حومه که به سبک گوتیک ساخته شده بودند، رشته کوه های آلپ، رودخانه های خروشان تا تنگه های کوهستانی و غیره کشاند.

اشراف زادگان انگلیسی بیش از دیگران راغب به انجام تور بزرگ بودند و از هر فرصتی برای جمع آوری گنجینه های هنری از سراسر اورپا بهره گیری می کردند تا آنها را به مجموعه های خود اضافه کنند. تعداد گنجینه های هنری که بدین ترتیب از اروپا به انگلیس منتقل شدند غیر قابل مقایسه با سایر نقاط اروپا می باشد و همین دلیلی می باشد بر ثروتمند شدن مجموعه داران عمومی و خصوصی فعلی. با این تفاصیل در آن وقت هر چند گردشگری بیشتر در طبقات بالای اجتماع و مردم تحصیل کرده دیده می گردید، اما  در اصل حرکتی فرهنگی محسوب می گردید. توریست های اولیه با وجود این که در تور بزرگ شرکت می کردند، بیشتر مسافر بودند تا توریست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه