عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

امروزه طراحی هتل ها غالبا از دست معماران خارج شده می باشد نه اینکه معماران آن را طراحی نمی کنند بلکه خواسته های کارفرما ذهنیت کاذبی که از هتل ایجاد شده بشدت تعیین کننده می باشد. این شدت را بخصوص در مناطق توریستی به عینه می توان نظاره نمود. اصولا این خاصیت مناطق توریستی می باشد که خوراک بصری کوتاه مدتی را برای جلب توجه مسافران تولید می کنند که حاصل امر کاریکاتورهای مسخ شده از سبک های مختلف معماری می باشد که درهم ادغام شده و در پوسته های ظاهری بنا خودنمائی می کنند. در واقع طراحی هتل های امروزه به تزئیین پوسته ها تقلیل پیدا کرده می باشد.

از هتل در دسته بندی کاربری های شهری به عنوان یک فضای عمومی یاد کرده اند حال آن که بیشتر یک فضای خصوصی می باشد گوشه و کنار هتل سرشار از فضاهای مکث و شخصی می باشد. هیچ نگاه آشنا یا بیگانه ای سنگینی نمی کند. می توان ساعت ها در لابی هتل لم داد ودر افکار و تخیلات خویش غوطه ور گردید. دیگران سایه هایی بیش نیستند که شبح وار بدون اینکه دیده شوند می گذرند.

هتل بیشتر یک فضای ذهنی می باشد تا اینکه عینی باشد. خاطرات آن هم خاطراتی ذهنی هستند. ممکن می باشد هیچ اتفاق خاصی نیافتد حتی دریغ از یک سلام آشنا اما اقامت در هتل خاطره انگیز می باشد. بسیاری از هتل های امروزی این ویژگی ها را با امکانات رفاهی بالا تامین می کنند. گر چه این امکانات لازمه یک هتل خوب می باشد اما آن فضای غنی و سرشار ذهنی تنها از عهده قدرت مکان بر می آید که وظیفه معماران می باشد. حال این سوال مطرح می گردد که چگونه آن فضای رویائی و اسرار آمیز که قابلیت ارتباط بی واسطه با فضاو زمان را داراست خلق می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تمدن ها سابقه همجواری و همزیستی دراز مدتی را بر دوش می کشند و اشتراکات فراوانی دارند اگر ملل امروز با یکدیگر روبرو شوند زمینه های نزدیکی را به یکدیگر بهتر خواهند پیدا نمود پس چه بهتر می باشد که در این دکترینی که ایران با عنوان گفتگوی تمدن ها عنوان کرده می باشد معماران نیز دین خود را ادا کنند و با خلق فضاهای مناسب و امکانات روبنایی به پیشبرد هر چه بیشتر این طرح جهانی کمک کنند. سازمان جهانی جهانگردی WTO در سال 1985 تصویب نمود که جهانگردان بایستی در طول اقامتشان در یک کشور دیگر بتوانند از تسهیلاتی زیرا کاهش کنترل های مرزی و بهترین شرایط حمل و نقل و تاسیسات اقامتی برخوردار باشند که در مورد دوم وظیفه ایجاد و طراحی شرایط اقامتی مطلوب به عهده معماران می باشد. به این مقصود انتخاب شهری که جاذبه جلب جهانگردی را داشته باشد در اولویت قرار می گیرد.

قم نیز با پیشینه تاریخی مذهبی درخشان خود می تواند یکی از مکانهای بسیار مناسب برای طراحی اقامتگاهی مناسب برای جهانگردان و زائران باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد