عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

واژه شناسی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

هتل hotel از واژه فرانسوی hôtel گرفته شده می باشد که خود برگرفته از hôte به معنای مهمان می باشد. hôte در فرانسه تصریح به ساختمانی می کند که بازدید کننده زیادی داشته باشد. اما با ورود این واژه به زبان انگلیسی و سپس گسترش آن به سایر زبانها، معنای کاربردی هتل دگرگون شده و امروزه به نوع خاصی از مکانهای اقامتی برای مسافران اطلاق می گردد. این در حالی می باشد که هتل در ایران با مهمانسرا معادل سازی شده می باشد.

هتل خانه ای برای چند روز می باشد. منزلی که زمانی کوتاه در آن بیتوته می کنیم. آیا هتل آرامش و امنیت خانه را برای ما فراهم می کند؟ آیا حس آشنایی خانه را دارد و تمامی حس تعلقی را که در طول سالیان دراز به خانه پیدا کرده ایم، یکجا و بی واسطه به ما عرضه می کند؟

وظیفه ی هتل چیز دیگری می باشد و کسی در هتل، خانه را باز نمی یابد. مسلما هیچ مسافری در طی سفر خویش اقامت در یک منزل را به هتلی در همان شهر ترجیح نمی دهد. خانه مکانی ساکن، اما هتل فضائی سیال و شناور می باشد که حسی از تعلیق را به جای تعلق و احساس گمنامی را به جای آشنائی می نشاند. خانه حکایت ابدیت و هتل آنی و زودگذر می باشد. در نهایت خانه معنای ثبات و هتل اهمیت سفر را باز می نمایاند.

هتل پیش از اینکه هتل باشد یک عنصر شهری می باشد و هیچ شهری بدون داشتن دست کم یک هتل یا حتی یک مسافر خانه ی بسیار کوچک هم که شده کامل نیست. از این زوایه هتل یک نماد شهری بوده و یا می تواند باشد و بایستی به عنوان سمبلی از هویت شهر اقدام کند.

از آنجائی که هتل تنها بنائی از شهر می باشد که مسافرین غریبه حق بهره گیری و بهره برداری از ان را به گونه رسمی دارند، قادر می باشد هویت جمعی شهر را در یک جا گردآورده و آن را عرضه کند. از طرفی هتل با واژه سفر همراه می باشد مسافری که به شهر می آید یا از ان گذر می کند نیاز به محلی برای اقامت خویش دارد. هتل بایستی قابلیت این را داشته باشد که مسافر را در خود بپذیرد، اتاق های خالی هتل در انتظار میهمانی هائی هستند که زیرا سایه می آیند و  می طریقه.  هتل نه مقصد می باشد  ونه مبدا، نه آغاز و نه پایان،که یک وقفه زمانی و مکانی در طول مسیر سفر می باشد. ورود، خروج و تمام مشخصات فردی مسافر ثبت می گردد اما وی همچنان ناشناس باقی می ماند. بر خلاف انتظار، این گمناهی دلپذیر می باشد این جا فضای برخورد نیست. خلائی در گذر زمان می باشد که ما در افکار و اندیشه های خویش رها می سازد. به داستان یا خوابی می ماند که در ان زمان فشرده شده و مسیر دراز را در زمانی کوتاه سپری می کنیم.

مسافرت در دنیای امروز به عنوان یکی ازمنابع بزرگ تجارت بین المللی به شمار می رود که تأثیر مهم و ارزنده ای در اقتصاد کشورها دارد. از طرفی مسافرت تنها یک نیروی اقتصادی قدرتمند نیست بلکه عواملی دیگری نیز می توانند در تقویت و تحکیم آن موثر باشند. مسافرت فعالیتی دو طرفه می باشد که ضمن  حفاظت از تاریخ و فرهنگ قدرت تخریب طبیعت را هم به همراه دارد.

هتل به عنوان نماد فیزیکی و معمارانه سفر می تواند با طرح و برنامه ریزی درست به رشد کیفی این مقوله کمک شایان توجهی کند. با در نظر داشتن اهمیتی که امروزه محیط زیست پیدا کرده می باشد رعایت ابعاد زیست  محیطی و پایداری در هتل ها امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد