هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

نحوه پخش این مجتمع‌ها در بافت شهری و اطراف آن و یا در امتداد اتوبانها درست شبیه جایگاه اقامتگاههای اولیه (کاروانسراها، قهوه خانه‌ها، مسافرخانه‌ها) می باشد که در بافت‌های قدیمی و یا در کنار جاده‌ها قرار داشته‌اند و در اشکال مختلف هتل‌های امروزی مثلاً از نوع (خانه جوانان) یا پانسیون ارزانترین اقامت می‌باشد و در آن هرکس کارهای مربوط به خودش را شخصاً انجام می‌دهد و یا در زیدانس که بصورت آپارتمانهای کوچک و مجهزی در اختیاز مهمانان قرار می گیرند. همچنین در هتل‌ها یا پناهگاه های کوهستانی‌، در همه آنها کوشش در به وجودآمدن ارتباط‌ای انسانی‌تر بین افراد و همچنین با فضای معماری باشد.

بطوری که گرمی زندگی فامیلی با برخورداری از حداکثر آزادی وجود داشته باشد. ارزش این خصوصیت فضای معماری وقتی مشخص می گردد که امروزه به مدت اقامت متوسط افراد در این نوع اقامتگاه ها توجه نمائیم. بسیاری از مردم به علت اشتغالات خاص و یا به علت راحتی سرویس های هتل ترجیح می‌دهند در یکی از انواع آن زندگی کنند. پس هیچ‌ کس مایل نیست در جایی زندگی نماید که عاری از روح و شادی می‌باشد. نیاز به یک زندگی خصوصی با گرمی و حرارت فامیلی و برخورداری از یک ارتباط انسانی از خواستگاه های کسانی می باشد که در این محلها زندگی می نمایند. بصورت ایده‌آل در طرح یک هتل بایستی در نظر گرفت که این فضا بایستی میهمان را از شلوغی و ناراحتی‌های زندگی ماشینی شهری نجات دهد و از هر جهت آرام بخش باشد.

3-  14-  تاریخچه هتل در ایران معاصر

در سال 1306 خورشیدی توسط یک مهاجر روسی به نام خاچیک مادیکیانس کافه‌ای بنام نادری در خیابان نادری تهران دایر گردید و این شخص برای اولین بار در تهران بکار شیرین‌پزی پرداخت و چندی بعد در جوار کافه نادری، هتلی به همان نـام تأسیس نمود. برای نخستین‌بار در تهران در رستوران این هتل بود که غذاهای فرهنگی نظیر بیفتک و بیف ‌استروگانف و غیره به ایرانیان معرفی گردید. همچنین کافه گلاسه، بستنی فرنگی، انواع قهوه‌های ترک و فرانسه و انواع نانهای قالبی برای اولین بار به وسیله مؤسس این هتل در اختیار علاقه‌مندان گذاشته گردید.

در جوار تأسیس هتل، رستوران‌های متعددی نیز در تهران، رشت، بندر انزلی، بابلسر و دیگر شهرهای ایران به وسیله ایرانیان و خارجیان دائر گردید و تعداد آنها در هنگام جنگ جهانی دوم و ورود افسران و سربازان متفقین افزایش قابل توجهی پیدا نمود. با خاتمه جنگ و خروج افسران و سربازان خارجی بسیاری از این رستورانها  تعطیل گردید. از کافه‌های معروف تهران آن وقت کافه‌های کانتینانتال و لقانطه بود. کافه کانتینانتال در خیابان اسلامبول قرار داشت و کافه لقانطه در میدان بهارستان در عمارت نظامیه دایر شده بود. این عمارت از بناهای باشکوه دوره ناصر‌الدین شاه قاجار بود. عمارت نظامیه دارای تالار بزرگ و بسیار زیبایی بود  که در هر چهار طرف آن پرده‌های نقاشی به چشم می‌خورد. در این تابلوها مناظر جالبی از سلام محمدشاه  قاجار دیده می‌گردید و چهره رجال سرشناس آن وقت در این تابلو تصویر شده  بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه