هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

ارزیابی ساخت شهر

شهر قم به لحاظ وجود بارگاه حضرت معصومه(س) که به تنهایی به دلیل قوت بیش از حد آن می توان آن را دلیل اصلی بقاء شهر قم، بدانیم و نیز درکنار ان مراکز قوی دیگری مانند بازار، دارای ساخت تک هسته ای برای مرکزیت محله آستانه و حرم مطهر بوده می باشد مانند بسیاری از شهرهای دیگر قم نیز در طول زمان دستخوش تحولات متعددی گردیده می باشد آخرین تخریب و ویرانی آن در هنگام حمله مغول روی داده و پس از آن یک دوره فطرت را طی نموده می باشد مجددا در دوره صفویه و تا حمله افغانها مورد توجه قرار گرفت در هر حال وجود بارگاه حضرت معصومه (س) دارای آن چنان جاذبه ای بوده که هر زمان و با در نظر داشتن آن تجمع مجدد و رشد و توسعه شهر آغاز گردیده می باشد. از نظر مرکزیت شهر، محله « لب چال» بعنوان اولین مرکز شهر شناخته می گردد که به تدریج باکم رنگ شدن آن پیش روی محله « آستانه ». با برخورداری موقت از ساخت دو مرکزی، مرکزیت محله آستانه و حرم مطهر حضرت معصومه (س) مسلم گردید. تا این مرحله ساخت شهر کماکان به صورت تک هسته ای بوده می باشد.

مراکز حکومتی:

مراکز حکومتی و به گونه مشخص ادارات، اکثرا در مرکز شهر(با همان تعریف مرکز گسترده) و اطراف حرم مطهر و خیابان امام را داشته و به صورت پراکنده نیز مراکزی همچون راه آهن در نقاط دیگر شهر قرار داشته اند.

مراکز مذهبی:

شهر قم دارای جایگاه خاص مذهبی می باشد. هسته اولیه شهر بتدریج مرکزیت خود را به نفع حرم مطهر از دست داده می باشد. علاوه بر ان وجود حوزه علمیه نیز بر این بخش از عملکرد افزوده می باشد. به گونه طبیعی مسجد جامع شهر در مرکز قدیمی شهر قرار دارد و حوزه علمیه و حرم مطهر و مسجد امام حسن(ع) نیز در یک محل گسترده واقع می باشند. علاوه بر آن تعداد قابل توجهی از مراکز مذهبی دیگر نیز هر یک به نوعی در پیرامون حرم مطهر جای گرفته اند.

خیابانها:

قم از نظر شبکه خیابانها تلفیقی ازحالت شعاعی و شطرنجی ناقص بوده می باشد. و تا قبل از تدوین طرح بیشتر گسترش شهر درکناره ورودی های شهر شکل گرفته که طبیعتا هر چه ورودی از قوت بیشتری برخوردار بوده می باشد اندازه گسترش نیز افزایش یافته می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد