عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

–  محدودیت زنان در گردشگری ایران
امروزه صنعت جهانگردی  یکی از بزرگترین صنایع جهان و فعالیت نسبتاً پیچیده ای می باشد که چندین بخش جامعه و اقتصاد را دربر می گیرد. تجربه  بسیاری از مناطق گردشگری در دنیا دردراز مدت نشان داده که  روش برنامه ریزی شده برای توسعه جهانگردی می تواند بدون ایجاد مشکلاتی مهم، فوایدی به همراه آورد، برنامه ریزی برای بهره برداری از منابع گردشگری در همه کشورها مانند کشور ایران با دیرینه ای به  قدمت تاریخ و سرشار بودن از جاذبه های طبیعی، تاریخی، باستانی و زیارتی برای رسیدن به جایگاه ویژه ای در این صنعت اهمیت به سزایی دارد. یکی از محورهایی که می توان در برنامه ریزی به آن پرداخت، گردشگران زن می باشد که یکی از پایه های اصلی این صنعت به شمار می رود. در میان گردشگران، گردشگران زن  بخش  عمده ای از این صنعت را تشکیل می دهند. با مطالعات صورت گرفته زنان از سه بخش گردشگران  ورودی، داخلی و شاغلین در صنعت با پدیده گردشگری در ارتباط هستند.

 

    3-21-  نگاهی به گردشگری استان قم

بعضی ازجهانگردان به دنبال انگیزه های مذهبی و اعتقادی برای تشرف یا زیارت اماکن مقدسه مذهبی از شهری به شهری یا از کشوری به کشور دیگری می طریقه، که اصطلاحا زائر نیز خوانده می شوند. این علاقه مندان علیرغم هدف اصلی شان که فعالیت های مذهبی می باشد. جنبه های سیاحتی را نیز دنبال می کنند و در کنار بازدید از اماکن متبرکه از بناهای تاریخی جاذبه های فرهنگی نیز دیدن می نمایند، که به طبع مبادرت به خرید کالاهایی نیز به عنوان سوغات می نمایند.

گردشگری زیارتی دارای ویژگی خاص خود نیز می باشد این دسته از جهانگردان بیشتر از طبقه متوسط اجتماعی بوده و صرفا برای بازدید از شهرهای مقدس مذهبی مسافرت می نمایند و آن چیز که بیشتر مورد علاقه ایشان نیز واقع می گردد، رنگ و بوی دینی و اعتقادی دارد.

استان قم به دلیل برخورداری از اماکن متبرکه، مقبره ها، مسجدها، مدرسه های علوم دینی و بالاخص قرار گرفتن حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران بعد از استان خراسان دومین قطب زیارتی کشور می باشد، اما این امر از جاذبه های تاریخی، باستانی و طبیعی آن هیچگاه نمی کاهد.

مطالعات توسعه اقتصادی اجتماعی استان قم نشان می دهد، که مهمترین مجوز توسعه استان، زیارت و گردشگری می باشد و صنعت گردشگری با در نظر داشتن کمبود آب و ضعف منابع طبیعی و محدودیت های بخش کشاورزی و صنعت می تواند تأثیر به سزایی در حیات اقتصادی،اجتماعی و حتی سیاسی شهر قم داشته باشد برآورد و تخمین حجم تقاضا و درآمدهای آنی صنعت گردشگری در استان برنامه ریزی فرآیند توسعه گردشگری و فعالیتهای مرتبط با ان بر اساس واقعیت های عینی جاری در استان قم، مستلزم دستیابی به برآوردهای واقع بینانه از حجم فعالیت های گردشگری در آینده می باشد، در واقع تخمین تقاضای آتی و درآمد بالقوه از محل فعالیتهای گردشگری در سطح کلان توسعه گردشگری را در برابر سایر اشکال توسعه و هزینه فرصتی را که استان در این خصوص می پردازد توجیه نموده و میل به سرمایه گذاری در این صنعت را برای بخش خصوصی توجیه می کند. در این فرایند آن چیز که غیر قابل اجتناب می باشد حدودی از خطا در فرآیند برآورد  وضعیت آتی تقاضا و درآمدزدایی  فعالیتهای گردشگری برای استان قم در افق برنامه ریزی این مجموعه مطالعات می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه