شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

توپوگرافی استان قم

استان قم  به گونه  متوسط930 متر از سطح دریا  ارتفاع دارد که در پست ترین نقطه حاشیه کویر800 متر و در بلند ترین نقطه کوهستانی به3330 متر (کوه ولیجا) می‏رسد.شهرستان قم در  ارتفاعی  بین 800 متر در حاشیه  کویر تا 1300 متر در مناطق کوهستانی از سطح دریا قرار دارد. شهر قم بین 830 متر تا 950 متر از سطح  دریا  واقع شده  می باشد و کوه تخت سرحوض در بخش کهک با ارتفاع 3293 متر بلند ترین نقطه منطقه می‏باشد.

 

4- 4- اقلیم

استان قم با توچه به اختلاف زیاد ارتقاع (از 800 تا 3330 متر) از سطح دریا داراى اقلیم هاى متفاوت و متنوعى می‏باشد که عبارتند از:

– اقلیم گرم و خشک stepic)): این اقلیم وسعتى به مساحت 929200 هکتار که تقریبا 10/82 درصد مشاحت استان را شامل مى گردد و داراى شاخص خشکى 10-5 می‏باشد.

– اقلیم نیمه خشک (sub stepic): وسعت این اقلیم 142600 هکتار بوده که 6/12 درصد از مساحت استان را شامل می‏گردد و داراى شاخص خشکى بین 20-10 می‏باشد.

– اقلیم مدیترانه Mediterranean)): وسعت این اقلیم 45800 هکتار بوده که 4 درصد از مساحت استان را شامل می‏گردد. شاخص خشکى آن بین 24-20 می‏باشد.

– اقلیم نیمه مرطوب (sub humid): به وسعت 18200 هکتار که 7/1 درصد از مساحت استان را شامل می‏گردد و داراى شاخص خشکى بین 28-24 می‏باشد.

4- 5- جغرافیای طبیعی و اقلیم استان قم:

استان قم در قلمرو کویر مرکزی ایران واقع شده می باشد و بین 900 تا 1500 متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد. مناطق دشتی استان قم با شیب ملایمی از غرب به شرق به سمت منطقه کویر مرکزی گسترش می یابد. رسوبات نرم و قابل نفوذ ابتدای این دشت خاک و سفره آبهای زیر زمینی مناسبی را در یک مکان پدید آورده می باشد. بعضی از نواحی استان قم که به گونه مشخص در جنوب شرقی استان تهران واقع شده می باشد و ارتفاعی کمتر از 900 متر دارد، به دلیل ارتفاع اندک، بارش ناچیز اقلیم نامساعد و زمین های شور بخشی از کویر مرکزی ایران به شمار می رود و از نظر بهره گیری از زمین مطلوبیت چندانی ندارد، به همین دلیل خالی از جمعیت می باشد و به حاشیه دریاچه نمک یا سیله معروف و از نظر جهانگردی کویری بسیار جالب توجه می باشد. استان قم از نظر آب و هوا، اقلیم نیمه بیابانی دارد و اندازه بارش سالانه آن در اطراف حوض سلطان کمتر از 100 میلی متر می باشد که اکثرا در فصول سرد سال (پاییز و زمستان) انجام می شود، در حالی که در فصول گرم به ویژه تابستان نزولات جوی بسیار نادر می باشد. مقدار بارش سالانه استان قم 165 میلی متر و تعداد روزهای یخبندان آن 55 روز در سال گزارش شده می باشد. مطالعه معدل درجه حرارت استان نشان می دهد که حداکثر مطلق درجه حرارت در سال 1373 برابر 5/45 و حداقل مطلق آن 8- درجه سانتیگراد و متوسط درجه حرارت سالانه آن حدود 18 درجه سانتیگراد می باشد. مطالعه متوسط درجه حرارت ماهانه نشان می دهد که بیشترین درجه حرارت با 6/31 درجه به مردادماه و کمترین آن با 2/5 در جمع سانتیگراد به دی ماه مربوط می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه