عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

–   تاریخچه گردشگری در ایران:

در تمامی دوران  باستان (قبل از اسلام) شهرها، راه‌ها، اقامتگاه‌ها در امپراطوری ایران در حال گسترش بودند و به دلیل وجود یک  امنیت نسبی سفر  نیز در بین  بازرگانان و اشراف  رواج داشت. نوشته‌هایی در دست می باشد که از سفر بعضی از یونانیان و رومیان به ایران در دوران پیش از اسلام حکایت دارد. پس از ورود اعراب  مسلمان به ایران تا  قرن‌ها  وضعیت  آبادانی در ایران رو به  اضمحلال گذاشت  با این حال به دلیل بنیان‌هایی که از دوران باستان در ایران  وجود داشت از رونق و امکانات سفر برخوردار بود. از آنجا که مسلمانان در پی فتح و اکتشاف دیگر سرزمین‌ها بودند  جهانگردی در قرون ۹ و ۱۰ میلادی به بعد در ایران رواج  پیدا نمود مانند  معروف‌ترین جهانگردان این دوران می‌توان ناصرخسرو قبادیانی (قرن ۹ میلادی) تصریح نمود. از سوی  دیگر به تدریج  و به ویژه  طی  قرون هفتم  به بعد جهانگردان  غربی نیز در پی سفر به شرق و مانند ایران برآمدند.  در قرون  اولیه دوران اسلامی  به پیروی از دوران پیش از اسلام کوشش گردید اقامتگاه‌هایی در ایران تأسیس گردد که بسیاری از آنها همچنان بر جای مانده می باشد. نخستین کسی که از در دوران  بعد از اسلام از مغرب زمین به  ایران سفر نمود و سفرنامه‌ای را هم در تبیین مسافرت خود به ایران نگاشت، بنیامین تودلای اهل اسپانیا  بود.

ایران در در دوران  صفویه (قرون ۱۶ و۱۷ میلادی) و علی‌الخصوص در دوره شاه عباس اول به عنوان کشوری جذاب نظربسیاری ازجهانگردان  اروپایی را به خود جلب نمود. دوره سلطنت «شاه عباس اول» تا انقراض سلسله صفوی را می‌توان یکی ازمهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد، این توسعه  به  چند عامل بستگی داشت که  مهمترین آنها عبارت بود از امنیت و توسعه راه‌های ارتباطی و تأسیسات اقامتی. در این دوره جهانگردان بسیاری به ایران سفر کردند که معروف‌ترین آنها می‌توان به آنتونی و رابرت شرلی Sir Anthony and Robert Sherley،جان باپتیست تاورنیه Jean Babtiste Tavernier، سر توماس هربرت  Sir Thomas Herbert، پیتر دلاواله Pietro Dela Valle،آدام اولاریوس Adam Olearius،جان کلاردین Jean Clardin تصریح نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پس از دوره صفویه به دلیل ناآرامی‌های و بی‌ثباتی تا سال‌ها سرزمین ایران دچار هرج و مرج پی در پی گردید اما از اواسط دوران قاجاریه با ثبات تدریجی داخلی از یک سو و گسترش  پدیدۀ استعمار و رقابت‌های بین کشورهای قدرتمند اروپایی سفر به ایران راز‌های باستان‌ شناسی و تاریخی بسیاری رادرایران گشود. سیر و سیاحت ایرانیان و میل آنان به گردشگری در اروپا، از عصر مشروطیت رو به فزونی نهاد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه