تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک به مقصود تدوین مدل داده مفهومی

قسمتی از متن پایان نامه :

مدل‌های مفهومی اینگونه توصیف می گردد: ابزاری که به اظهار و شفاف کردن مفروضات در مورد چارچوب یک پروژه و آن چیز که که تیم پروژه برای رسیدن به آن امیدوار می باشد، کمک می کند. مدل‌های مفهومی بعنوان ابزار ارزیابی و کلید برنامه‌ریزی خدمت می‌کنند

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

(Margoluis, et al., 2009).

به‌دلیل حجم داده تولید شده در پژوهش‌ها و همچنین کاربردی کردن نتایج تحقیقات، محققین در رشته‌های مختلف تخصصی اقدام به طراحی مدل مفهومی می نمایند (Mylopoulos,1991). مانند قهرودی تالی در سال 2006 در پژوهشی به تدوین مدل مفهومی برای مدیریت مخاطرات در حوضه های رود ایران پرداخت.

جهت طراحی مدل داده­ی مفهومی و انتخاب عوامل ژئومورفولوژیک موثر بر توسعه­ی فیزیکی شهرها موارد زیر مورد توجه قرار گرفت:

– برای آن­که شهر در مناسب­ترین شرایط ممکن استقرار یابد، بهترین حالت آن می باشد که شهر روی سنگ بستر قرار بگیرد. در واقع هر قدر ضخامت رسوب کمتر باشد شرایط بهتری برای استقرار شهر ایجاد شده می باشد. (این وضعیت در منطقه­ی مورد مطالعه وجود نداشت، به آن دلیل که شهر در یک حوضه­ی انتهایی که منطقه­ای رسوبی می باشد قرار دارد). پس زیرا وضعیت سنگ بستر و سنگ پایه بسیار مهم بود، شاخص زمین شناسی در مدل داده، قرار داده گردید.

– دومین معیار مهم برای استقرار شهر، مکانی مناسب برای عدم تسطیح سازی شهر و جلوگیری از صرف هزینه­های گزاف می باشد . بدین دلیل در مدل داده شرایط توپوگرافی و در زیر گروه این شاخص: ارتفاع، شیب و جهت شیب قرار داده گردید.

– سومین معیار موثر، فرم زمین و اشکال ناهمواری مد نظر قرار داده گردید. زیر رده این معیار شامل موارد زیر می­باشد: دشت سیلابی، دشت­های پست سیلابی، دشت دامنه­ای، واریزه­ها، پلایا، زمین­های نسبتأ مرتفع، آبرفت­ها، کوه.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

   

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه