دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارتباط خبرگی کارشناسان با عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مشترک

قسمتی از متن پایان نامه :

) ویژگی های صندوق های سرمایه گذاری

ویژگی های صندوق های سرمایه گذاری مشترک به قرار زیر می باشند:

  • سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک به گونه مستقیم از صندوق یا کارگزار صندوق خریداری می گردد و سرمایه گذار نمی تواند آن ها را در یک بازار دست دوم به سرمایه گذاران دیگر واگذار کند، قیمتی که سرمایه گذار برای هر سهم صندوق می پردازد، برابر با ارزش خالص دارایی سهام به علاوه کارمزدهایی می باشد که در موقع خرید تعیین می گردد.
  • سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک قابل بازخرید می باشد، به بیانی دیگر، سهامداران می توانند سهام خود را به صندوق یا کارگزار صندوق بازگردانند. قیمت بازخرید هم تقریباً معادل ارزش خالص دارایی هر سهم، منهای کارمزدهای تعیین گردید، مانند کارمزد بازخرید می باشد. بازخرید سهام، تنها پس از پایان نشست معاملاتی بازار و محاسبه ارزش خالص دارایی هر سهم امکان پذیر می باشد. همچنین در این نرخ، صندوق سهام خود را به سرمایه گذاران جدید واگذار می کند.
  • بر خلاف سایر شرکت هاکه سرمایه آن ها پیوسته در حد ثابتی می باشد و افزایش سرمایه آنها به تشریفات خاصی وابسته می باشد، صندوق های سرمایه گذاری مشترک داری سرمایه ثابت نیستند و به گونه معمول، فروش سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک به گونه پیوسته ادامه دارد. البته ممکن می باشد، بعضی از صندوق ها در مواقع خاص – مانند مواقعی که به شدت بزرگ شده اند – فروش سهام خود را متوقف کنند
  • مدیریت پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک به گونه معمول برعهده مدیران با تجربه ای می باشد که به همراه مشاوران سرمایه گذاری، وظیفه خرید و فروش اوراق بهادار و انتخاب ترکیب بهینه را انجام می دهند.
  • یکی از ویژگی های قابل توجه در صندوق این می باشد که صندوق های سرمایه گذاری نیز مانند سایر شرکت های سرمایه گذاری ممکن می باشد سود و یا زیان داشته باشند؛ زیرا ارزش دارائی های صندوق به ویژه سهام و یا اوراق مشتقه همواره در حال تغییر می باشد و نهاد خاصی نیز سرمایه گذاران را در برابر این ریسک مصون نمی دارد ((گروه نوسندگان، 1389).

3-3-2 ) مزایای صندوق های سرمایه گذاری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای سرمایه گذاران خود مزایایی دارد که این صندوق ها را نسبت به سایر راه­های سرمایه گذاری متمایز می نماید، در اینجا به چند مورد از این مزایا تصریح می کنیم.

1-3-3-2 ) مدیریت حرفه ای

بهره گیری از مدیران و تحلیل گران حرفه ای و آشنا با بازار سرمایه، یکی از بارزترین مزایای صندوق های سرمایه گذاری مشترک می باشد. افراد غیر حرفه ای و سرمایه گذاران خرد که وقت کافی برای سرمایه گذاری فعال در بازار سهام ندارند، می توانند با خرید واحد­های سرمایه گذاری صندوق ها این کار را به افراد متخصص و معامله گران حرفه ای اوراق بهادار که اطلاعات کافی در زمینه سرمایه گذاری دارند، بسپارند، خاطر نشان می گردد که، با در نظر داشتن ساختار کارمزد و پاداشی که صندوق های سرمایه گذاری برای مدیران طراحی کرده اند و ارتباط مستقیم رشد ارزش دارایی های صندوق و بهرمندی مدیران، انگیزه لازم برای بالا بردن ارزش دارایی های صندوق توسط مدیران حرفه ای صندوق ها هست.

2-3-3-2 ) تنوع بخشی و کاهش ریسک

برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در اوراق بهادار بایستی تنوع اوراق بهادر سبد سهام را افزایش دهیم تا کاهش ارزش تعدادی از سهام با افزایش ارزش سهام دیگر جبران گردد، مسلما سرمایه گذاران خرد نمی توانند چنین سبدی را به آسانی ایجاد کنند، اما صندوق های سرمایه گذاری با به کار گیری مدیران ماهر و تجمیع سرمایه های خرد این کار را انجام می­دهند، آنها با ایجاد سبد متنوعی از سهام ریسک سبد را تا حد ممکن پایین می آورند، همچنین نگهداری اوراق بهادار نزد موسسه امین، یکی دیگر از عواملی می باشد که منجر به کاهش ریسک می­گردد، این ویژگی صندوق ها برای سرمایه گذاران ریسک گریز جذاب می باشد و باعث جذب سرمایه های آنان می گردد

3-3-3-2 ) نقد شوندگی

با در نظر داشتن مقررات صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران و خریداران واحدهای سرمایه گذاری صندوق­ها، در هر زمانی که بخواهند، می­توانند هر مقدار از واحد­­های خود را به صندوق بفروشند و ارزش دارایی های خود را (با در نظر داشتن ارزش روز دارایی های صندوق) پس از کسر هزینه های مربوطه دریافت کنند. وجود ضامن نقد شوندگی در سازوکار صندوق موجب تضمین نقدشوندگی صندوق­ها و وجود نقدینگی برای واحد­های خریداری شده می­گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش یا نتایج مورد انتظار

هدف این پژوهش مطالعه ارتباط بین خبرگی مدیران سرمایه گذاری صندوق ها با بازده، ریسک و عملکرد آن ها می باشد ما به دنبال یافتن این موضوع هستیم که آیا اندازه تحصیلات، مدرک تحصیلی، تجربه کاری مدیران سرمایه گذاری بر اندازه ریسک پذیری و بازده صندوق تاثیر می گذارد؟ و این ویژگی های مدیر با عملکرد صندوق ارتباط معناداری دارد؟ آیا مدیریت حرفه ای با به کارگیری افراد با تجربه تر و نیز با تحصیلات بالا تر بدست می آید؟ و آیا می توان با به کارگیری افراد با تحصیلات بالا و در رشته های مرتبط با حوزه کاری صندوق ها بازده آن ها را بهبود بخشید؟ آیا می توان ریسک پذیری صندوق ها را با اندازه تحصیلات و تجربه نیروی کار آن ها مرتبط دانست؟ و در نهایت گواهینامه های بورس با عملکرد، بازده و ریسک صندوق ها ارتباط دارد؟ با ذکر این نکته که هدف علمی این پژوهش غنا بخشیدن به ادبیات صندوق های سرمایه گذاری مشترک می باشد.