هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

بازشوها:

بازشوها، سطوح را از نظر بصری مجزا می‌کنند و آنها را  به گونه انفرادی تفکیک  می‌نمایند. هر چه بر اندازه و تعداد این بازشوها افزوده گردد، بسته بودن فضا کمتر احساس می گردد، فضا  بازتر می گردد و شروع  به ادغام با فضای مجاور می کند. تأکید بصری بیشتر روی سطوح  محصور کننده می باشد تا حجم تعریف شده  توسط این سطوح و از آنجا که شدت تابش نور خورشید و جهت آن برای ما تقریباً قابل پیش‌بینی می‌باشد، چگونگی تأثیر آن بر وجوه، فرم‌ها و فضاهای یک اتاق از نظر بصری به وسیله اندازه، محل قرارگیری و جهت پنجره‌ها و نورگیری آن اتاق تعیین می گردد. برای تعیین نوع نور طبیعی‌ای که یک اتاق می‌گیرد و جهت  پنجره یا نورگیری می‌تواند  مهمتر از اندازه آن باشد.

 

6-6-  بافت

بافت مشخصه‌ای از یک شی می باشد که با لمس کردن یا دیدن به چشم می‌آید.  کلیه مواد و اجسام دارای نوعی بافت داخلی و ساختمانی هستند. بافت را توسط دو حس لامسه و بینایی می‌توان تشخیص داد.بافت می‌تواند نرم یا خشن،کشیده یا بر جسته، زبر یا مخمل و یا ابریشمی  باشد.در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولا بسته به عملکرد هر فضا تغییر می کند.  در کارهای هنری بافت‌های  ملموس و بصری ممکن می باشد  با هم تلفیق شوند و با بافت از یکدیگر متمایز گردند. نیاز به بافت در محیط اطراف احتیاجی برای بشر می باشد. طبیعت مملو از اثرات بافتی زیبا می باشد.  اماکن پربافت موجب فشار ذهنی و آشفتگی خاطر می‌گردند و متقابلاً محیط‌های یکنواخت اثرات بد و کسالت‌باری بر بشر باقی می‌گذارند. بکارگیری طبیعی مواد، لذت بصری بیشتری دارد. پاره‌ای بافت‌ها، ظریف و زیبا و بعضی دیگر خشن وناهنجار به نظر می‌رسند. تضاد، بر اندازه زبری یا ظریف به نظر آمدن یک بافت اثرمی‌گذارد. بافتی که در برابر یک پس‌زمینه صاف دیده می گردد، شفاف‌تر از هنگامی می باشد که در مجاورت بافتی مشابه قرار داده می گردد، کما اینکه هنگام دیده شدن در برابر یک پس‌زمینه زبرتر، نرم‌تر و با مقیاسی کوچکتربه نظر خواهد رسید. چه  بسا  طراحی داخلی اتاق‌ها در یک هتل نیازمند سطوحی نرم ومنعطف باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

6- 7-  مبلمان:

از این رو با مبلمان و رنگی متناسب خواهیم توانست ترکیب‌بندی با ثبات داشته باشیم. هر ترکیب‌بندی را می‌توان کارآمد دانست به شرط این که عناصر صحنه به گونه مؤثر با بینندگان مورد  نظرآن، ارتباط مستقر کنند. دراغلب موارد، نکته اساس در شناسایی عناصر کلیدی صحنه نهفته می باشد تا با نظم  مبلمان و اندازه نور، آنها را ازدل سایر عناصر تصویری متفرقه، بیرون کشید. همین اشیاء مزاحم، صحنه‌ها را مخدوش می‌کنند و همچنین، بهتر می باشد به جای تمرکز  زیاد روی جزئیات خیلی خاص، تنها روی ساختار کلی صحنه تمرکز کنید. زیرا که تأثیر آنها پیش روی ترکیب‌بندی عمومی، بسیار سطحی می باشد. مقصود از مبلمان کارآمد مبلمانی می باشد که نه تنها فضا را تزئین کرده و آن را از لحاظ زیباشناختی می‌آراید بلکه دارای کارایی و عملکرد مناسب و متناسب باشد. این عناصر می‌توانند از لحاظ دیداری برای چشمان ما لذت بخش برای قوه لامسه ما جالب و یا محرکی برای ذهن باشد.

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد