عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • طراحی و نورپردازی

شرط اصلی و بنیادین  نورپردازی در هتل یا رستوران، در نظر داشتن سلامت و مفید  بودن آن می باشد. وجود روشنایی بهداشتی در اتاقها و محیط داخلی یا خارج هتل مساله‌ای می باشد که سخت مورد توجه چشم پزشکان و مهندسین و آرشیتکت‌ها قرار گرفته می باشد. زیرا نور عاملی می باشد که بر چشم و دیگر اندام ها تاثیر مستقیم دارد و در نحوه و مقدار فعالیتهای بدن موثر می باشد.

از دیدگاه ارگونومی یک فضای داخلی پیامدهای مهمی دربردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یک فضا را خوشامد و چشم‌نواز کند. نورپردازی در کنار  ابعاد زیبایی  شناختی، بعد عملکردی  هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا  ابهام و هراس را برطرف کند. نور مناسب یک اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی کند.  به کمک  نورپردازی می‌توان یک فضای  داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل نمود. مساله تامین نور هتل، در قسمتهای مختلف آن یکی از مسایل فنی و هنری و درعین حال بسیار حساس و ظریف می باشد که نیاز به تامل و دقت و ظرافت طبع و ذوق و سلیقه دارد. حتی با مسائل روحی و روانی نیز بی ارتباط نیست.

مدیران هتلها و رستورانها بایستی این نکته را بپذیراند که تحمل هزینه های گزاف برای ایجاد  تغییرات ساختمانی لزومی ندارد، وکافی می باشد که وسایل و تجهیزات پذیرایی خود را به صورتی زیبا مرتب سازند و برای  قشنگتر شدن محیط پذیرایی از نورپردازی مناسب بهره گیری کنند. به گونه مثال دررستورانهایی که سقف  بلند دارند می توان از «لوستر» های آبشاری شکل سود برد که دیدگاه بیننده راکوتاه ترنشان می دهد  و فضای بلند را به طو ردلچسب و خوشایند پرمی سازد. در قسمت  وسط رستوران نیز می توان میزی بصورت  بوفه قرار داد و یک مرکز  نورانی در وسط آن تعبیه نمود. اگر بخواهیم در قسمت «لابی» هتل نیز عصرانه و چای سرو کنیم، بایستی از صندلی هایی با پشتی کوتاه و میزهای بلند و کوتاه بهره گیری کنیم تا فضای کافی برای یک سرویس چای یا صبحانه  فراهم گردد. دراین مورد لازم خواهد بود  تا محلی نیز برای ساکها یا کیف دستیهای میهمانان در نظر گرفته  گردد. با این تمهید از ایستادن و خسته شدن میهمانان جلوگیری    می گردید و بخش لابی همان حالت توقف  موقت را به واردین القاء خواهد نمود.

 

نور

نور اصلی‌ترین عامل پویایی یک  فضای داخلی می باشد. بدون نور، فرم، رنگ یا  بافت قابل دیدنی وجود نخواهد داشت ونه هیچگونه حصار مرئی جهت فضای داخلی. پس، نخستین عملکرد طراحی نور، روشن کردن فرم‌ها و فضای یک محیط داخلی و نیز اجازه به کاربردهای  فضا می باشد تا فعالیت‌ها و وظایف خود را با سرعت، دقت و راحتی در خود انجام دهند. نور بر ادراک ما از بافت تأثیر می‌گذارد و در عوض خود هم توسط بافتی که آن را روشن می کند تحت تأثیر قرار می‌گیرد. نور مستقیم که روی سطحی با بافت فیزیکی می‌تابد، بافت دیداری آن را افزایش می‌دهد، در حالی که نور پراکنده، بافت فیزیکی را تشدید کرده و حتماً می‌تواند ساختار سه بعدی آن را مبهم نماید. نحوه چیدمان منابع نوری و الگوهای روشنایی ساطع شده توسط آنها بایستی با جنبه‌های معمارانه‌ی یک فضا و الگوهای کاربردی آن هماهنگی داشته باشند. از آنجا که چشمان ما همواره در جستجوی درخشنده‌ترین اشیاء و پرتحرک‌ترین تضادهای سایه و روشن در میدان دیدشان می‌باشند، این هماهنگی در طراحی نورپردازی متمرکز سطح کار، اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه