عنوان کامل پایان نامه :

 هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

رنگ و نور

 

6 -13-رنگ و زمان

رنگها برای تشخیص اوقات مختلف وقایع و مراسم و حتی ساعات مختلف روز نیز کمک بزرگی به شمار می‌آیند این مسئله‌ای می باشد که حتی غالباً بهترین طراحان نیز آن را مورد توجه قرار نمی‌دهند.

همان طورکه در آغاز تصریح گردید. روان شناسان دریافته‌اند که رنگ‌ها معادلات روانی افراد را تغییر می‌دهد اما این تنها بخشی از ماجراست بدیهی‌ترین ارتباط رنگ با زمان تغییر نور و در نتیجه رنگ در ساعات مختلف روز در فصول مختلف و در آب و هوای مختلف متفاوت می باشد.

در نظر داشتن عناصر نور و رنگ بعنوان یک نیاز اساسی در یک فضای معماری زنانه

توجه بسزای زنان به نور و رنگ در یک فضا و استقبال از فضاهایی که نور و رنگ در آنها شاخص کردن فضا و تلطیف فضا کمک کرده‌اند. در نظر داشتن رنگ‌های گرم و سرد و تلفیق رنگ‌ها باتوجه به تفکیک فضای از لحاظ عملکردی و فرمی در نظر داشتن فرم‌های منسجم و یکپارچه و در نظر داشتن اختلاف سطوح در احجام و تناسب فرمی با محیط پیرامون باتوجه به اقلیم.

 

6-14- فرایند طراحی

در این بخش کوشش برآن می باشد تا متراژ مورد نیاز هر فضا را بدست اوریم و مبلمان مناسب برای ان فضا را انتخاب نماییم.

فضاهای هتل را به 4 فضای تقسیم شده:

1- اتاقهای خواب.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- فضای عمومی.

3- فضاهای خدماتی، رفاهی.

4- فضاهای پشتیبانی.

طراحی اتاق های خواب:

ابعاد و اندازه گیری یکی از تصمیم گیریهای مهم در طراحی اتاق خوابها که بیشترین تاثیر را در پلان هتل دارد، انتخاب عرض خالص اتاق می باشد. این تصمیم، تعیین کننده مدول سازه تمام ساختمان می باشد، که شامل فضاهای عمومی و خدماتی در طبقات پائین تر نیزاست. معمول ترین اندازه 7/3 متر می باشد که اولیه مرتبه در اواسط دهه 1950 توسط متل های زنجیره ای Holiday Inn بعنوان استانداردی برای تمامی ساختمانهایشان بکار گرفته گردید. این اندازه بصورتی انتخاب شده تا گنجایش مبلمان لازم و داشته باشد، یعنی دو تخت دوبل در کنار یک دیوار و یک جا چمدانی یا میز تحریر یا میز تلویزیون در کنار دیوار روبرویی، که فضای عبوری مناسبی نیز بین آنها وجود داشته باشد. با وجود اینکه در طی ربع قرن گذشته، تغییرات جزئی در ابعاد اتاق صورت گرفته می باشد؛ استاندارد اتاق های امروزی اساسا همانند آن چیزی می باشد که توسط آقای Kemmons Wilson در متل Holiday Inn در نظر گرفته شده بود و این استاندارد توسط متل های Howard Johnson و شرکت های دیگر، بکار گرفته گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه