هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

رنگ در معماری هتل

رنگ همیشه مطابق با نور بایستی انتخاب گردد زیرا رنگ ها در منابع نوری مختلف به یک رنگ دیده می شوند از رنگ های سرد و روشن می توان در طراحی رستوران ها بهره گرفت و مکان فوق را بزرگ تر جلوه داد  اتاق را می توان با رنگ های گرم صمیمانه ترجلوه داد رنگ های گرم سایه روشن های زیبایی در فضا ایجاد می کنند و محیط گرمی را فراهم می کنند رنگهای اصلی وروشن  برای رستوران های غیر رسمی مناسب اند که دارای عملکرد سریع می باشند در بعضی از اماکن می توان از چراغ و نور فراوان بهره گیری کرده نمود و این نور های زیاد رنگها را خنثی کرده و باعث خستگی چشم  می شوند و تأثیر عملکرد طراحی را کاهش می دهد رنگ های ملایم آرامش بخش می باشند رنگ های ملایم فضا را بزرگ تر نشان می دهد. رنگ های روشن نیز فضا را بزرگتر نشان می دهد رنگ ها می توانند نشانه ای از حالت و سبک و فرهنگ یا کشور خاصی باشد به عنوان مثال رنگ ارغوانی رنگ سلطنتی می باشد ورنگ سبز نشانه طبیعت رنگ های ملایم  بیشتر در پست مدرن و رنگ های قرمز و طلایی بیشتر در رستورانهای چینی کاربرد دارند رنگ های سرد در شرایط اقلیمی گرم فضا را خنک تر می کنند بهره گیری از رنگ های مد روز به خاطر جلب مشتری رنگ سفید روشن برای دیوار می تواند در طولانی مدت چشم را خسته کند رنگ سفید برای رستوران ها می تواند نشانه پاکیزگی باشد مسأله تأمین نور یکی از مسائل مهم و فنی و هنری و در عین حال بسیار حساس و ظریف می باشد حتی با مسائل روحی و روانی بی ارتباط نیست تأمین نور با کار کارکنان و راحتی مسافرین در ارتباط می باشد نصب لامپ های پر نور راحتی مسافران را از بین می برد بنابر این بایستی نور متعارفی را در نظر گرفت نور بایستی از نظر کمی و کیفی علاوه بر تأمین روشنائی مورد نیاز زیبائی دکور را به نحو چشمگیری افزایش دهد نور زیاد در راهرو ها مقبول نیست نور زیاد راهرو ها سبب می گردد مسافرین با هم بلند تر صحبت کنند سلف سرویس و اتاق ها بایستی دارای نور زیاد باشند هر نوری برای سلف مناسب نمی باشد مانند نور سبز زیرا رنگ غذا را بد نشان می دهد بهتر می باشد در رستوران ها از نور غیر مستقیم بهره گیری گردد نور پردازی بایستی با دور نما ها و دکورها هماهنگی داشته باشد زننده و خستگی آور نباشد موجب کسالت و خواب آلودگی نگردد.

 

 

6-10-بهره گیری از رنگ‌ها برای طراحی در هتل

منابع مختلف نور دارای رنگ‌های مختلفی می‌باشند. این منابع شامل لامپ نئون، شمع، خورشید می‌باشند. نکته دیگر اینکه وقتی نور به جسمی می‌تابد بعضی از نورها جذب می شوند و یکی از آنها منعکس می گردد که آن بازتاب رنگ اصلی‌اش می باشد که نور به آن تابیده. علاوه بر ته مایه هر رنگ، درخشندگی و اشباع نور در باز تاب رنگ مؤثرند، سطح اشباع هررنگ را می‌توان به عنوان بخش خالص آن رنگ در نظرگرفت. زرد خالص دارای سطح اشباع بیشتری نسبت به یک سایه زرد می‌باشد که مخلوطی از زرد و سیاه یا انعکاس رنگ‌های دیگر می باشد از رنگ‌های سرد و روشن می‌توان در طراحی رستوران‌ها بهره گرفت و مکان فوق را بزرگ‌تر از اندازه واقعی جلوه‌گر ساخت.

فضای ایجاد  شده با چنین رنگ‌هایی از حد متعارف بزرگ‌تر و وسیع‌تر به نظر می‌رسند عکس این اقدام به کمک رنگ‌های تیره و گرم امکان‌پذیر می باشد، اتاق‌های که از اندازه حقیقی بزرگ‌تر و سقف بلند‌تری دارند با بهره گیری از این رنگ‌ها کوچک‌تر و در نتیجه صمیمی‌تر به نظر می‌رسند و برای جلب توجه مناسبند رنگ‌های کرم، سایه و روشن‌های زیبائی درفضا ایجاد می‌کنند و محیط گرمی را فراهم می‌آورند.

رنگ‌های اصلی و روشن برای رستوران‌های غیررسمی و Fast Food مناسب‌اند که عملکرد در این رستوران‌ها سریع می‌باشد در بعضی اماکن فوق از چراغ و نور فراوان بهره گیری می گردد و این نور زیاد رنگ‌ها راخنثی کرده و باعث خستگی چشم می گردد و تأثیر عملکرد طراحی را کاهش می‌دهد. رنگ‌های ملایم و لطیف اثر آرام‌بخش دارند و باعث تلطیف روح می شوند، رنگ‌های ملایم علاوه بر اینکه مکان‌های کوچک را بزرگ‌تر نشان می‌دهند محیط آرام و ساکتی را فراهم می‌کنند. رنگ‌های روشن نیز اتاق را روشن‌تر نشان می‌دهد زیرا درخشندگی رنگ عملکرد سایه خود رنگ می باشد.

رنگ‌های روشن نظیر رنگ زرد درخشان‌تر از رنگ‌های تیره‌ای نظیر آبی سیر به نظر می‌رسند، حتی اگر در مقایسه متوجه شویم که تابش هر دو رنگ یکسان می باشد. تابش یا درجه درخشندگی در واحد روشنائی که Lumens می‌باشد را می‌توان اندازه‌گیری نمود به این شکل که سطوح تیره جاذب نور و سطوح روشن منعکس‌کننده نور می‌باشند همان‌گونه که قبلاً به آن تصریح گردید درخشندگی تحت تأثیر سطح روشن قرار می‌‌گیرد. رنگ‌ها باخود هزاران نکته و معنای مختلفی را به‌ همراه می‌آورند، رنگ‌ها می‌توانند نشانه‌ای از حالت، سبک، فرهنگ یا کشور خاصی باشند.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه